Індывідуальная работа над памылкамі.Памятка
Правілы беларускай арфаграфіі
Табліцы
Карткі 5_клас
Карткі. дзеепрыметнік
Карткі. дзеепрыслоўе
Карткі. лічэбнік
Карткі, назоўнік
Карткі, прыметнік
Карткі, прыслоўе
Карткі, службовыя часціны мовы
План-канспект урока беларускай мовы ў 10-м класе
Тэма: |
Правапіс д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, некаторых спалучэнняў зычных |
Мэта: |
Пашырыць веды вучняў аб правапісе д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, спалучэнняў зычных зн, сн, сл, рн, рц, шч; удасканальваць навыкі напісання д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, спалучэнняў зычных зн, сн, сл, рн, рц, шч у адпаведнасці з арфаграфічнымі нормамі, развіваць пазнавальную актыўнасць, арфаграфічную пільнасць, уменне працаваць самастойна, уменне працаваць з падручнікам; выхоўваць пачуццё адказнасці за вынікі сваёй працы. |
Абсталяванне: |
Уводны тэст, выніковы тэст |
Тып урока: |
Урок камбінаванай будовы |
Тэхналогія: |
Тэставая |
Ход урока
І. Арганізацыйны момант
ІІ. Праверка дамашняга задання
Слоўнікавы дыктант
Патрыёт, піяніст, фразеалогія, патрыятычны, геніяльны, акіян, фіялка, археалогія; на льдзіне, за імгненне, пад ільдом, заржавець; вастрыць, вачыма, ваколіца, вустрыца, вохра, воцат, опера, унікум, соус, вакуум, фрау, аул, аўра, на Украіне, паўночна-ўсходні, невысокае ўзвышша, ва ўніверсітэт, клоўн.
IІI. Матывацыйны этап
- Паведамленне тэмы, пастаноўка мэт урока.
Мэта мовай вучняў: паўторым тое, што ведаем па тэме “Правапіс д і дз, т і ц, падоўжаных зычных, некаторых спалучэнняў зычных”; пашырым свае веды, падрыхтуемся да выніковага тэсту.
- Уводны тэст. Самаправерка па ўзоры ( на дошцы)
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца д (т):
1) гняз..ечка;3) каман..ір;5) ме..ыцына;
2) ..вес..е; 4) сту..энт;6) а..эстат.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):
1) у бі..ве;3) у Лі..ве;5) Люд..міла;
2) лі..він; 4) ча..вер;6) Д..мітрый.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:
1) стаго..дзе;3) цёмнай ноч..у;5) груп..а;
2) Іл..я; 4) сум..а;6) саван..а.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:
1) праяз..ны;3) колькас..ны;5) шчас..лівы;
2) міласэр..ны;4) віс..нуць;6) вус..на.
ІV. Інфармацыйна-дзейнасны этап
- Самастоўная праца з падручнікам (с.80-81, 83, 86)
Вучні, карыстаючыся падручнікам, тлумачаць свае памылкі, дапушчаныя ва ўводным тэсце.
V. Трэніровачна-карэкцыйны этап
- Дыферэнцыяльная праца
Вучні выконваюць заданні ў залежнасці ад вынікаў уводнага тэсту. Пасля выканання задання свайго ўзроўню, вучні перахлдзяць на больш высокі ўзровень
1-ы ўзровень (1-5 балаў) – тэарэтычнае асэнсаванне матэрыялу падручніка (с.80-81, 83, 86).
2-і ўзровень (6-8 балаў) – пр. 124, 128, 134.
3-і ўзровень (9-10 балаў) – пр. 129 (адрозненне падоўжаных зычных ад падвоеных). Рыхтуюць паведамленне класу. Дапамагаюць аднакласнікам выконваць заданні.
VІ. Кантрольна-ацэначны этап
1. Выніковы тэст
Варыянт І
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца д (т):
1) ла..ынь;3) інд..еец;5) кас..юм;
2) ла..інка; 4) ..ысцыпліна;6) кля..венны.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):
1) Д..віна;3) у Лі..ве;5) Люд..міла;
2) лі..він; 4) д..веры;6) Вы..ыкан.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:
1) Ул..яна;3) Ган..а;5) за печ..у;
2) бас..ейн; 4) су..дзя;6) клас..
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:
1) віс..нуць;3) трэс..нуць;5) капус..ны;
2) пос..ны;4) жалас..лівы;6) шас..наццаць.
Варыянт ІІ
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца д (т):
1) счарс..велы;3) ..эпутат;5) бры..венны;
2) чэрс..вы; 4) гвард..еец;6) ..юльпан.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца дз (ц):
1) Бал..ыка;3) у Лі..ве;5) под..віг;
2) лі..він; 4) Ма..вей;6) Люд..міла.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішуцца падоўжаныя зычныя:
1) Емел..ян;3) кал..ектыў;5) Жан..а;
2) над сенажац..ю; 4) разво..дзе;6) кас..а.
- Адзначце словы, у якіх на месцы пропуску пішацца зычны:
1) бліс..нуць;3) кантрас..ны;5) помс..лівы;
2) віс..нуць; 4) аблас..ны; 6) шас..наццаць.
VІI. Рэфлексія. Дамашняе заданне
&15, пр.126, 132, 136
_________________________________________________________________________________________________